Bir de buradan arayın


Nisan 16, 2010

Ve Ali Sami Yen Stadı satıldı

Ve Ali Sami Yen Stadyumu arsasının satışı gerçekleşti! İhalede en yüksek teklifi Nurol-Aşçıoğlu Ortak Girişimi verdi ama TOKİ'nin beklediği 1 milyar dolarlık gelirin yarısı bile gelmedi..

Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) Ali Sami Yen Stadyumunun arsasının satışı amacıyla bugün düzenlediği ihalede, en yüksek teklifi 416 milyon 500 bin lira ile Nurol-Aşçıoğlu Ortak Girişim Grubu verdi.

TOKİ'nin Bilkent'te bulunan merkezinde saat 14.30'da başlayan açık artırmaya 3 firma şartname almasına karşın, 2 firma katıldı.

TOKİ İhale Dairesi Başkanı Muhsin Soylu başkanlığında yapılan ihale, yaklaşık 15 dakika sürdü. İhalede, Nurol Ahçıoğlu grubunu Semih Kayaalp ve Muammer Çelik, Özyazıcı İnşaatı da Ahmet Özyazıcı temsil etti.

407 milyon 25 bin lira muhammen bedeli ile açılan ihalede 250 bin liralık artırım aralığı uygulandı. 415 milyon 750 bin liralık seviyede Nurol-Aşçıoğlu OGG bir ara istedi. Daha sonra başlayan açık artırmada Nurol-Aşçıoğlu OGG 416 milyon 500 bin liraya çıktı. Özyazıcı İnşaat bu seviyede bir ara istedikten sonra dönüşte yeni teklif vermeyeceğini bildirdi.

Böylece ihale teknik olarak sonuçlanmış oldu. TOKİ, bu ihaledeki teklifi daha sonra değerlendirecek.

Nurol-Aşçıoğlu OGG'nin temsilcileri ihaleye ve bedelin nasıl ödeneceğine ilişkin açıklamanın daha sonra Yaşar Aşçıoğlu tarafından yapılacağını söylediler.

İmar planı uyarınca söz konusu arsaya rezidans ve alışveriş merkezi yapılabilecek.
Şirket yetkilileri inşaatın bu yaz sonunda başlayabileceğini kaydettiler.

34 DÖNÜMLÜK ARAZİ
İstanbul-Şişli'de bulunan 34 bin 640,43 metrekare yüzölçümlü, 1199 ada 384 parsel numaralı olan Ali Sami Yen arazisi ihale şartnamesi gereği 10 dönümden fazlası yeşil alan olarak yapılacak.

İhalede en yüksek teklifi veren şirket, taşınmazı vadeli almak isterse yüzde 20'si peşin 48 ay vade ile ödeme yapabilecek. Arsa satışı, yüzde 18 KDV'den muaf olacak.

1 MİLYAR DOLAR BEKLENİYORDU
TOKİ, Ali Sami Yen Stadı arazisini daha önce Aslantepe Spor Kompleksi projesiyle birlikte değerlendirmişti. Ancak Aslantepe stadı inşaatında yaşanan gecikme sonra ihale iptal edildi ve spor kompleksinin yapım işi ile Ali Sami Yen arazisine yapılacak ticari kompleks işi birbirinden ayrıldı.

Yeni imar planına göre stadyumun 10 bin 500 metrekaresi yeşil alan olarak kalacak. Geri kalan 23 bin 500 metrekare araziye de ofis ve rezidans şeklinde dizayn edilecek.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, daha önce yaptığı bir açıklamada, önce ‘arsa satışı’nı deneyeceklerini yeterli teklif gelmezse, hasılat paylaşımı yöntemiyle tekrar satışa sunacaklarını söylemişti. Erdoğan Bayraktar, “Arsa için 250 milyon lira ekspertiz değeri belirlendi. Ancak biz buradan daha fazla gelir bekliyoruz. Arsa değeri için 800 milyon-1 milyar lira gibi değerler ifade ediliyor. Bu ancak uygulama projesinin değeri olabilir” diye konuşmuştu.

VİDEOLARI GÖREYEMİYORSANIZ TIKLAYIN
Sayfa Linki:

Site kodu:

Forum kodu:

Özel Arama

Benzer HaberlerWidget arak by Futbolizm

aktüelspor.com: maç özetleri, taze taze futbol haberleri...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yapmak istediğine göre kral bir okuyucu, sağlam bir futbolist olduğunuzu kabul etmek zorundayım ama yorum yazarken şu mevzulara dikkat ediniz:

1) Küfür etmek, küfürlü ifade kullanmak yasak. Delikanlıca, yaratıcı argonun her türüne açığız o ayrı...

2) Önceki yorumlardan birine cevap veriyorsanız kime cevap verdiğinizi delikanlı gibi yazın, eveleme geveleme yapmayın...

3) Skik sitelerin reklamını yapmak için saçma sapan yorumlar yapmak yasak, konuyla alakalı olmayan yorumlar da yassah !

4) Başka bir yasak bulana kadar tepeleme yorum yazabilirsiniz.

5) Yorum yazmayan Fatih Ürek... Hayda bre !..

Yorumunuz blog sahibi dengesiz agresif insan tarafından onaylandıktan sonra yayına girecektir. Az sonra...

NOT: Yorum yazmak için üye olmak gerekmez. "Anonim ya da Diğer" seçeneğini işaretleyerek yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Blog Widget by LinkWithin